Dziś jest: 13 Maj 2024
Gloria, Robert, Serwacy

Senioriada po raz VII

senioriada„Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” to słowa hymnu, które najlepiej obrazują zapał, inicjatywę i chęć do działania seniorów. W sobotę w Łazach już po raz siódmy odbyła się międzynarodowa impreza sportowa osób 50+ czyli VII Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów III Wieku i Organizacji Senioralnych III Wiek na Start.

Jak przystało na dużej rangi imprezy sportowe Senioriada rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, który zaintonowała artystka krakowskiego teatru Beata Paluch. Ze sceny zabrzmiał także hymn olimpijski, który zaśpiewał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Grzegorz Piłka, a słowa do niego ułożyła miejscowa poetka Lidia Kałuzińska.

W imieniu burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego i prezes Uniwersytetu III Wieku w Łazach Krystyny Męcik zgromadzonych na terenie Zalewu Mitręga sportowców i zaproszonych gości powitał prowadzący imprezę Grzegorz Piłka.  Wśród znamienitych gości nie zabrakło: Macieja Klimczaka, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Anny Nemś i Piotra van der Coghena, posłów na Sejm RP, Roberta Macioszek, posła na sejm RP ziemi chrzanowskiej, Mirosława Szemli, wicewojewody śląskiego, Konrada Knopa, wicestarosty powiatu zawierciańskiego, Wojciecha Budziarskiego, członka zarządu powiatu zgierskiego, Anny Staniaszek, przewodniczącej Rady Miejskiej w Łazach, Stefana Kubasika, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Łazach, Ilony Pelon, sekretarza Gminy Łazy, Kazimierza Szydło, nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz, prof. Mieczysława Pasowicza, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali, Ireny Chumięckiej, dyrektor Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo”, Janusza Kmiecika, Zbigniewa Drwalskiego i Zbigniewa Polewaczka, przedstawiciele Kopalni „Dolomit” Ząbkowice, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń, służby zdrowia, mediów, dyrektorów szkół i przedszkoli, sponsorów, wolontariuszy, sędziów, zawodników i kibiców.

„To już po raz siódmy spotykamy się w Łazach, miejscu gdzie czerpiemy od seniorów ogromne doświadczenie, wiedzę i entuzjazm. Inspirują nas do działania, zgłaszając swoje pomysły, dzięki czemu możemy się tutaj spotykać corocznie. Dzięki wam Łazy raz w roku przez kilkanaście godzin stają się stolicą Polski seniorów. Nie ma bardziej uśmiechniętego i radosnego miejsca w Polsce właśnie w tym dniu. Za to wam bardzo serdecznie dziękujemy i życzymy udanej imprezy. Jestem pewien, że po zakończeniu wszystkich konkurencji spotkamy się w równie dobrych nastrojach. Zachęcam też do nawiązywania przyjaźni i znajomości, gdyż ideą tej imprezy jest wzajemna integracja studentów – seniorów z całej Polski” –powiedział Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

„Jestem jedną z was i bardzo się cieszę, że tak licznie, gdyż około 830 zawodników stanie na start. To przedstawiciele 50 Uniwersytetów III Wieku w Polsce i Organizacji Senioralnych. Szczególny pokłon dla koleżanek i kolegów, którzy pracowali nad dobrą kondycją seniorów. To cały rok liderzy grup poszczególnych uniwersytetów i organizacji senioralnych dbali, abyście w tak dobrej kondycji stanęli dzisiaj na starcie. To już siódma ogólnopolska olimpiada sportowa. Życzę wszystkim olimpijczykom, aby uzyskali jak najlepsze wyniki. Będę z wami na starcie i na mecie” – powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu III Wieku w Łazach.

Z ust zaproszonych gości w kierunku zawodników i organizatorów popłynęły słowa uznania i podziękowania za tak dobrze przygotowaną imprezę. List z życzeniami i gratulacjami skierowali także Bronisław i Anna Komorowscy, Pierwsza Para RP.

Kulminacyjnym momentem rozpoczęcia zawodów było zapalenie znicza olimpijskiego. Goście przed sceną utworzyli sztafetę olimpijską do znicza, który przypłynął łódką. Seniorzy do późnych godzin popołudniowych uczestniczyli w konkurencjach sportowych. Uczestnicy rywalizowali w dziesięciu dyscyplinach. Były to: strzelectwo, kajaki, przełaje rowerowe i boule, odbywające się nad Zalewem Mitręga, pływanie zorganizowane w Parku Wodnym „Jura”, szachy i brydż rozgrywane w Miejskim Ośrodku Kultury, lekkoatletyka trwająca na Stadionie „Łazowianka” i tenis stołowy, w którym sportowcy rywalizowali w Hali Sportowej „Klaudiusz”. Każda konkurencja kończyła się wręczeniem medali.

Udział w zawodach sportowych to nie jedyne atrakcje, w których wzięli udział olimpijczycy. Na terenie Zalewu Mitręga w godzinach popołudniowych miały miejsce występy zespołów artystycznych UTW, pokaz ratowników GOPR, pokaz psów ratownictwa wodnego, a także masaże, badania i nordic walking. Po ceremonii zakończenia olimpiady odbył się recital piosenek Edith Piaf.